16.09.23 Den dětí - Letci Žatec

Přejít na obsah

16.09.23 Den dětí

Galerie > Fotogalerie
Dětský den v Postoloprtech

Podobně jako před rokem, měli návštěvníci dětského dne v Postoloprtech, konaného Sdružením Dobrovolných Hasičů Postoloprty, možnost v zámecké zahradě navštívit stánek a menší prezentaci našeho leteckého muzea a spolku Letci-Žatec.

Počasí se opravdu povedlo, a tak byl počet zájemců o usednutí do kabiny MiGu tr. č. 9010 několikanásobně vyšší než během předchozího ročníku. Zároveň měly děti, ale také dospělí možnost vyzkoušet si jak nepohodlné bylo pro pilota sedět v katapultážní sedačce, prohlédnout si dobovou kombinézu a výstroj pilota AČR v devadesátých letech a zároveň se mohli všichni seznámit se základními údaji a fakty o našich československých kosmonautech V. Remkovi a O. Pelčákovi. Hned po informacích o kosmonautech, návštěvníci obdivovali výkony letounů MiG – 21, ať už v podobě maximální rychlosti 2,5M, dostupové výšky nad 20 km AMSL či službu tohoto typu letounu, která u nás činila téměř 45 let. Respekt a překvapení ve tvářích nejednoho návštěvníka bylo možné vyčíst při usednutí do pilotní kabiny s téměř žádným výhledem, nad množstvím avioniky a ovladačů turbíny, ale hlavně při vyprávění o výkonech, příbězích a životě československých pilotů tehdy i dnes. Zajímavé bylo na akci pro děti, pořádané dobrovolnými hasiči také setkání se s dvěma členy pozemního personálu z Českých Budějovic, která výborně doplnila celkovou atmosféru a osvěžila průvodce, instruktora a také všechny strážce naší malé expozice.
 
Stejně jako v loni byl stánek a kabina zapůjčená naším muzeem a spolkem Letci – Žatec jednou z nejžádanějších a nejnavštěvovanějších atrakcí, společně se simulátorem automobilové nehody, a nám nezbývá, než opět všechny pozvat na exkurzi do muzea a těšit se z radosti a zábavy dětí a jejich zájmu. Snad nám i jim vydrží do dalšího ročníků této čím dál známější akce.
Jakub Krampera
Návrat na obsah